Když se v životě řídíte zásadou „udělat něco navíc“

Milí čtenáři,
tohle byste měli vědět. Důležitá zásada Napoleona Hilla „udělat něco navíc“ není výslovně uvedena ani v knize Zákon úspěchu (Law of Success), ani v knize Myšlením k bohatství. Myšlenka tam je, ale tato zásada se poprvé objevila v jedné z dalších knih, a sice Jak prodat svou cestu životem (How to Sell Your Way through Life), vydané v roce 1939.
Za nějaký čas, pokud se zlepšíte jen trochu, vám kumulativní efekt přinese obrovskou odměnu. Proč by někdo neudělal něco navíc, když může získat odměnu? Podle autora a řečníka Jima Rohna lze důvod přičíst tajemství mysli. Nemůžeme nutit ostatní, aby udělali něco navíc, ale není důvod, proč bychom my sami nemohli tuto zásadu uplatňovat denně, a to jak ve svém podnikání, tak v osobním životě. Odměna nemusí být okamžitá, ale princip funguje vždy.
Jednoduše nemůžete sklízet to, co jste nezaseli. Udělat něco navíc vás opravňuje k rostoucímu zisku. Zkuste to. Nikdy nebudete svého jednání litovat.
Don Green
ředitel Nadace Napoleona Hilla
Z pera Napoleona Hilla
Když se v životě řídíte zásadou „udělat něco navíc“
Tento příběh je o pojišťovákovi z Los Angeles v Kalifornii. Po léta byl jen o něco málo lepší než průměrný prodejce. Vydělával skromně a dokázal si i něco málo našetřit, ale žádné rekordy ve svém oboru netrhal. Pak díky nešťastné investici přišel o všechny peníze a ocitl se opět na dně žebříčku.
Řekli jsme nešťastná investice, ale možná bychom měli říkat šťastná investice, protože tato obrovská ztráta ho donutila přemýšlet o věcech a uvažovat o osudu, který některé lidi vynáší do výšin úspěchu, zatímco jiné odsuzuje k životu v průměrnosti, porážce a selhání.
Ve snaze najít sám sebe se mu dostala do rukou kniha Myšlením k bohatství. Když si přečetl kapitolu s názvem „Udělejte něco navíc“, která pojednává o zásadě poskytovat lepší služby, než za jaké jste v současnosti placeni, zažil inspirativní probuzení. Náhle mu došlo, že ztrátu svého materiálního bohatství může proměnit ve zdroj mnohem většího bohatství: bohatství, které vyplývá z uvědomění si svých duchovních sil.
Okamžitě se začal rozhlížet po možnostech, jak být užitečný těm, kteří se potýkali s problémy, jež nedokázali vyřešit. První příležitost našel v osobě mladého muže, který pracoval v údajném zlatém dole v poušti. Tento mladík vynaložil svůj čas a peníze a pracoval ze všech sil, ale zlato, které mu bylo slíbeno, nenašel. Nyní mu v neúrodné kalifornské pustině hrozil hlad.
Rozhodl se udělat něco navíc a nezištně pomáhat ostatním
Pojišťovák se okamžitě vžil do role samaritána a spřátelil se s chudým horníkem. Mladého muže krmil, povzbuzoval a dodával mu odvahu, dokud si mladík nenašel práci v místní továrně na letadla. Další příležitosti pomáhat těm, kteří měli méně štěstí než on, se objevovaly tak rychle, že se pojišťovákovi zdálo, že je magnetem, který přitahuje problémy a těžkosti. Byla to součást jeho zkušebního období a umožnila mu prokázat upřímnost jeho záměru.
Než se dostanete tam, kde v životě chcete být, budete mnohokrát zkoušeni. Někdy můžete projít velmi těžkou zkouškou. Až tato období zkoušek přijdou, pamatujte, že jsou velkou výsadou, protože vám dávají příležitost provést inventuru svého nitra a zjistit, zda na to máte. Přijdete na to, že každá nepřízeň osudu v sobě nese zárodek stejného nebo většího prospěchu, pokud k jejímu řešení přistoupíte s pozitivním duševním postojem.
Co se týče tohoto pojišťováka, všemi zkouškami úspěšně prošel a jednoho dne se proud věcí v jeho životě změnil. Jako mávnutím kouzelného proutku začal jeho prodej životního pojištění stoupat až se vyrovnal historickému maximu. Pak se mu podařilo uzavřít jednu z největších pojistek, jakou kdy za celou svou kariéru uzavřel.
To se stalo takto:
Mladík, který získal zaměstnání v továrně na letadla, se do práce pustil naplno a přišel na zkratku výrobního procesu, která jeho firmě ušetřila mnoho pracovních hodin a zvýšila její produkci. Jeho společnost si tento postup nechala patentovat a získala nad ním výhradní kontrolu. Tím se tento mladý muž dostal do příznivého povědomí svého vedení. Nikdy nezapomněl na laskavost pojišťováka, a tak jakmile nadešel čas, pozval prezidenta své společnosti, aby ho doprovodil do jeho losangeleské kanceláře, a bez jakéhokoli přemlouvání ze strany pojišťovacího agenta byla řediteli továrny na letadla prodána pojistka v hodnotě padesáti tisíc dolarů.
Brzy se o tomto pojišťovacím agentovi doslechli i další zámožní muži a přišli ho požádat o radu. Jeho podnikání se rozrůstalo, až získal doživotní členství v Milionovém kulatém stole, vytouženém cíli všech pojišťováků. Tohoto ocenění dosáhne ten, kdo každý rok po tři po sobě jdoucí roky prodá životní pojištění v hodnotě milionu dolarů.
Šest let poté, co začal aktivně uplatňovat zásadu „udělat něco navíc“, uzavřel za první čtyři měsíce roku životní pojištění v hodnotě více než dvou milionů dolarů. Zpráva o jeho úspěších se šířila od pobřeží k pobřeží. Byl zvolen prezidentem Asociace životních pojistitelů. Stal se jediným mužem, který byl kdy do této funkce na základě všeobecné poptávky členů zvolen opakovaně. Říkalo se o něm, že strávil více času učením svých konkurentů, než se většina lidí věnuje vlastnímu podnikání.
Když tento muž dosáhl úspěchu, netajil se pokorou svého srdce, která za ním stála, a jednoduchou, účinnou filozofií, která byla příčinou jeho úspěchu. Ve svých projevech vždy plně oceňoval zásadu „udělat něco navíc“, která sehrála tak významnou roli v jeho vzestupu.
Měl vlastnosti skutečného velikána a dobře věděl, že toto tvrzení je pravdivé:
„Pomoz lodi svého bratra na druhý břeh, a hle, tvá vlastní loď dosáhla břehu.“
Napoleon Hill
Zdroj: Napoleon Hill – PMA: Science of Success (Věda o úspěchu)
- Principy bohatství