Páteční káva: Chtějí, abychom o nich věděli
Nedávno v naší kanceláři pracovala stážistka jménem Julia. V průběhu let jsme u nás měli mnoho stážistů, ale Julia mezi nimi vyniká, protože je studentkou teprve nižšího ročníku střední školy. Zajímá se o psaní, mluvený projev, filmovou tvorbu a duševní vlastnictví. V době zahájení stáže jí bylo 16 let a těsně před jejím ukončením oslavila sedmnáctiny. Všichni naši předchozí stážisté byli buď vysokoškolští studenti, nebo absolventi, kteří hledali pracovní zkušenost.
Od doby, kdy televizní novinář a spisovatel Tom Brokaw napsal svou průlomovou knihu The Greatest Generation (Největší generace), svět rozděluje lidi podle toho, v jakém období se narodili. Největší generace ustoupila generaci Baby Boomers, kterou vystřídala generace X, po ní následovali mileniálové a pak Juliini současníci známí jako generace Z. Samozřejmě existují různá pojmenování, označení a časové rámce v závislosti na tom, co čtete nebo s kým mluvíte, ale je jasné, že více než kdy dříve se zdá, že přiřazujeme určité vlastnosti různým skupinám lidí na základě toho, kdy se narodili.
Jedním z mých oblíbených autorů je americký spisovatel Louis L’Amour, autor historických románů. Ten řekl: „Nikoho nelze posuzovat jinak než na pozadí doby a místa, ve kterém žil.“ I když souhlasím s Tomem Brokawem, že ti jedinci, kteří vyhráli dvě světové války a přežili velkou hospodářskou krizi, byli skutečnými velikány, bylo to zapříčiněno tím, že k tomu byli vyzváni okolnostmi. Nikdo z nás nezná plně své vlastní nadání, schopnosti a možnosti, dokud není vyzván, aby napnul své síly až do krajnosti.
V rámci Stovallova centra pro podnikání na Oral Roberts University intenzivně pracuji s vysokoškolskými studenty z celého světa. Díky této interakci jsem se dostal do kontaktu s množstvím mladých lidí z generace Z s velmi odlišným zázemím a kulturními zvyklostmi. Někteří z nich se narodili do blahobytu, zatímco jiní pocházejí ze zemí třetího světa nebo z rozličných kultur. Média a pozorovatelé moderní kultury označují generaci Z jako závislou na technologiích, málo odolnou a s nedostatkem sociální interakce.
Poté, co jsem strávil nějaký čas s naší stážistkou Julií a vysokoškolskými studenty z celého světa, zjistil jsem, že generace Z je tak odolná, jak to od ní vyžaduje její okolí, že ovládá technologie, ale jen zřídka je jejich otrokem, a že vytváří úžasné a kvalitní vztahy pomocí jiných komunikačních nástrojů, než jaké používali jejich rodiče nebo prarodiče. Navzdory tomu, co nám kritici možná chtějí namluvit, mě mé vlastní interakce s příslušníky generace Z naplňují optimismem a radostným očekáváním budoucnosti.
Během dnešního dne si uvědomte, že lidé všech věkových kategorií chtějí v podstatě ty samé věci, jen o ně usilují jinými způsoby.
„Dnes je ten správný den!“